Artykuły

Szklane oblicze regionu

Skarby sztuki w jeleniogórskim zbiorach i wyzwanie dla współczesnych artystów szkła

Kolekcja Szkła Artystycznego im. Mieczysława Buczyńskiego w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze jest największą kolekcją szkła w Polsce. Od powstania muzeum kładziono nacisk na zachowanie dziedzictwa szklarskiego regionu, czego efektem jest zbiór liczący ponad 9 tysięcy eksponatów, z czego ponad tysiąc jest eksponowanych na wystawie stałej. Od najstarszych XVII-wiecznych szkieł, poprzez zachwycające pod względem technicznym i artystycznym historyczne szkła z hut Josephine oraz Fritza Heckerta do intrygujących nowoczesnych form współczesnych artystów, wystawa stała dostarcza niezapomnianych wrażeń, na długo pozostających w pamięci.

Inauguracja Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego - inicjatywy o wymiarze międzynarodowym dolnośląskich instytucji kultury

1 lipca 2022 roku podczas konferencji prasowej w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz na stronie www.horbowy.okis.pl przedstawione zostały szczegóły niezwykłego wydarzenia, jakim jest Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego.

Idea Konkursu powstała z inicjatywy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy współpracy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Wydarzenie ma promować szkło artystyczne i twórczość z nim związaną jako dyscypliny o szczególnym znaczeniu dla tradycji Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Patronem konkursu jest prof. Zbigniew Horbowy – wybitny artysta i projektant, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu, reformator polskiego szkła artystycznego, który całe swoje twórcze życie związał z regionem dolnośląskim. W ten sposób organizatorzy chcą przerzucić pomost między historią a przyszłością tej wyjątkowej dziedziny sztuki.

Konkurs jest skierowany do twórców pełnoletnich z Polski i zagranicy. Zgłoszenia w formie online kierować można na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. oraz przez Formularz na stronie www.horbowy.okis.pl. Spośród nadesłanych propozycji międzynarodowe jury wyłoni najlepsze realizacje. Organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe i finansowe dla laureatów Konkursu. Wystawa konkursowa odbędzie się w Galerii Geppart Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w 2023 roku. Wydany zostanie także katalog z pracami laureatów.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Przedsięwzięcie towarzyszy światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zdjęcia i materiały graficzne dot. Konkursu można otrzymać, kierując zapytanie na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Szkła z najnowszych zakupów muzealnych

Od początku lipca 2022 roku, w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze można zwiedzać wystawę czasową „W kręgu profesora Zbigniewa Horbowego”.

Zbigniewa Horbowy był jednym z najwybitniejszych polskich projektantów, który od 1975 r. w Hucie Szkła Artystycznego Barbara w Polanicy Zdroju, prowadził eksperymentalne studio projektowe. W ostatnich latach, a szczególnie po śmierci profesora w 2019 r., diametralnie wzrosło zainteresowanie jego twórczością. Szkła polskiego designu stały się popularne i poszukiwane w sferach kolekcjonerskich.

Wystawa jest efektem dotacji w wysokości 90 000, 00 PLN, którą Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze pozyskało od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowa kolekcja sztuki współczesnej. Całkowity koszt projektu wynosi 153 000,00 PLN.

Zakupiono 352 szkła najważniejszych polskich designerów tworzących w latach 60. 70. 80. XX w., największą kolekcję tworzą szkła zaprojektowane przez Zbigniewa Horbowego – 249 sztuk. Pozostały zakup reprezentują: Jerzy Słuczan–Orkusz, Ewa Gerczuk–Moskaluk, Kazimierz Krawczyk, Lucyna Pijaczewska, Stefan Sadowski, Czesław Zuber, Józef Podlasek, Ludwik Ferenz, Stanisław Gołdyn, Maria Słaboń–Kapa.

Wystawa dostępna jest do 11 września 2022.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i sponsorów: Multiagencja CONDITOR sp. z o. o. S.K.A., Dzięciołowski sp. z o.o.

Free Joomla templates by Ltheme