Artykuły

Esencja regionu

likier kKarkonoską Marką Lokalną – Skarby Ducha Gór certyfikowane są wyroby, usługi i miejsca w szczególny sposób związane z obszarem Krainy Ducha Gór: Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Izerskich. Produkty i usługi oznakowane Karkonoską Marką Lokalną mają gwarancję pochodzenia, jakości i lokalności. Tworzone są przez mieszkańców naszego obszaru.

Przez wybór lokalnych produktów od miejscowych producentów, artystów, rzemieślników, rolników, restauratorów, szanujemy niemasowy sposób wykonania, przyjazny dla środowiska, z surowców lokalnie dostępnych, oparty na tradycjach, w niewielkich ilościach, tuż obok nas, tutaj, w cudownej części Polski. Sięganie po produkty i usługi certyfikowane Karkonoską Marką Lokalną – Skarby Ducha Gór to szansa na poznawanie prawdziwego smaku regionu i korzystanie z jego unikatowych walorów.

Od 2004 roku Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Ducha Gór poszukuje osób, produktów i tradycji, na których można by- łoby budować tożsamość i wizerunek regionu. W przypadku całego województwa dolnośląskiego kwestia tożsamości i tradycji nie zmierza prostą drogą.
Po II wojnie światowej Dolny Śląsk zasiedlili ludzie wielu naro- dowości, którzy przywieźli ze sobą różne tradycje. W regionie obecne są tradycje czeskie, niemieckie, polskie, ukraińskie,
białoruskie czy litewskie. Co zatem może stanowić o tożsamości regionu? Produkty lokalne, inspirowane różnorodnym dziedzictwem, mogą stanowić jeden z elementów budowania tożsamości lokalnej.
Kraina Ducha Gór jest miejscem obfitującym w najróżniejsze skarby natury i kultury. To więcej niż zachwycający krajobraz, pełen wspaniałych pamiątek przeszłości. Bo przecież to także jej mieszkańcy, przechowujący niezwykłe historie artystyczne i użytkowe, kompozycje ze starych desek, filcowe zwierzaki, niecodzienne lalki, grafiki, malarstwo... To wreszcie oferta spędzenia czasu w Karkonoszach – wypełniona au- tentycznym klimatem i smakiem regionu. To nie tylko okazja do skosztowania wyrazistych górskich smaków czy zakupie- nia lokalnego rękodzieła. To także możliwość uzupełnienia urlopu o warsztaty rękodzielnicze i kulinarne w wyjątkowych miejscach: serowarstwa, wypieku chleba, przygotowywa- nia przetworów, wypieku i lukrowania pierników, filcowania, szklarskie, grafiki czy ceramiki. Sposób na nietuzinkowy wypoczynek i poznawanie regionu.

Praca nad produktami lokalnymi i Karkonoską Marką Lokalną stała się misją Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Ducha Gór od 2014 r. Marka lokalna tworzona poprzez organizację pozarządową oznacza wielką dbałość o wartości, tradycje, autentyczność, jakość oraz zasady sprawiedliwości społecznej. Jest gwarantem lokalnego produktu chronionego prawem, opartego na tradycji lub specyfice miejsc oferujących te produkty i opowieści, dawne tradycje i smaki dzieciństwa, wyjątkowi artyści, rzemieślnicy i lokalni producenci, wyczarowujący zapomniane światy. Produkty lokalne będące dziełem ich rąk oraz miejsca, w których są wytwarzane, to pomysł na nieco inną turystykę, w rytmie SLOW, z uwagą na ludzi, lokalne zasoby, tradycje, środowisko. To przecież „Kraina Łagodności”, w której brzmią dźwięki muzyki poezji śpiewanej, muzyki kla- sycznej, turystycznej i wędrownej. To legenda o Duchu Gór, laborantach, tragarzach lektyk, Walonach, historia znikania Miedzianki czy Budnik. Skarby i tajemnice, jakie skrywają zamki, sztolnie, gwarkowie, huty szkła oraz mieszkańcy okolicy. Tradycje lniarskie, tkackie, pasterskie, piekarskie i piernikarskie oraz choćby niezwykły haft zachełmiański. W takim regionie rodzą się, oparte na charakterze i specyfice miejsca, znakomite produkty lokalne, z którymi utożsamiają się dumni mieszkańcy regionu, zaangażowani w jego życie i rozwój.

Karkonoska Marka Lokalna – Skarby Ducha Gór jest projektem, który identyfikuje różnorodną ofertę tego, co najlepsze i autentyczne z regionu Karkonoszy: doskonałe lokalne jedzenie, oparte na lokalnych produktach (serach kozich, ekologicznej wołowinie i baraninie, ekologicznych jajach, owocach pochodzących z okolicznych lasów) oraz rękodzieło wykonane przez lokalnych wytwórców: hafty, rzeźby, szkło.

Funkcjonująca już od 2015 roku Karkonoska Marka Lokalna – Skarby Ducha Gór stała się zrzeszeniem lokalnych producentów żywności i rzemieślników, rękodzielników i usługodawców, którzy cenią sobie ponad wszystko prawdziwość i autentyczność regionu, w którym żyją, którzy w doskonały sposób łączą w swojej działalności tradycję i lokalność z nowoczesnością. Wyjątkowych mieszkańców górskiej krainy, którzy z pasją i przekonaniem włączyli się w tworzenie marki, określenie jej charakteru opartego na lokalnych zasobach naturalnych i kulturowych.
Obecnie certyfikat Karkonoska Marka Lokalna – Skarby Ducha Gór posiada łącznie 49 produktów, usług, dań. W 18 miejscach na obszarze LGD Partnerstwo Ducha Gór znajdują się niepubliczne informacje turystyczne z gablotami prezentującymi markowe produkty lokalne bądź oferowane są takie produkty. Część certyfikowanych produktów, wyrobów rzemieślniczych, ceramikę, książki, pamiątki, biżuterię, drewniane ozdoby, czy też miody i inne produkty spożywcze, znaleźć można w sklepie internetowym sklepduchagor.pl.

Wiedzę o markowych produktach zdobyć można, korzystając z katalogu produktów lokalnych wydanego przez Partnerstwo Ducha Gór, a dotarcie do nich ułatwić może specjalna, interaktywna mapa produktów lokalnych, posiadająca także wersję drukowaną.
Więcej informacji o Karkonoskiej Marce Lokalnej – Skarby Ducha Gór dostępnych jest na stronie internetowej skarbiecduchagor.pl

Dorota Goetz
Zdjęcia: Rafała Kotylak

Free Joomla templates by Ltheme