Artykuły

Mapy pamięci, pamięć na mapach

mpW tę podróż warto wybrać się z mapą i smartfonem, a w zasadzie z mapą w smartfonie. Jeden z najnowszych, oryginalnych przewodników turystycznych po okolicach Janowic Wielkich, ma też skromną wersję w postaci tradycyjnej mapy drukowanej. Potraktować można, a nawet należy ją jednak jedynie jako papierowe drzwi do świata, którego bogactwo poznać można po zeskanowaniu umieszczonego na nich kodu QR, prowadzącego do interaktywnej mapy zawierającej opisy i zdjęcia szczególnych miejsc, oznaczonych ponumerowanymi punktami, oraz posłuchać opowieści o ich dziejach. Interaktywna mapa, dedykowana przede wszystkim do mobilnych urządzeń z dostępem do internetu, jest bowiem kluczem do lokalnego archiwum pamięci, opartego na materiałach przekazanych przez mieszkańców okolicy.

Niezwykły przewodnik dla turystów odwiedzających Janowice Wielkie stanowi jednocześnie bibliotekę wspomnień o miejscach, jakie warto poznać i odwiedzić. To skarbnica wiedzy także dla mieszkańców regionu.

Oryginalna, wielowarstwowa mapa powstała w ramach projektu „Mapy pamięci, pamięć na mapach”, w którym chodziło także o pokazanie gminy Janowice Wielkie z perspektywy jej mieszkańców oraz stworzenie specjalnej witryny internetowej, stanowiącej podstawę do aktywnej i sukcesywnie wzbogacanej o kolejne materiały, internetowej bazy cennych informacji, otwartej dla wszystkich zainteresowanych.

W ramach projektu opisy i zdjęcia wybranych miejsc oraz związane z nimi opowieści zostały umieszczone na platformie www.janowickieopowiesci.pl, wraz z interaktywną mapą gminy, która została dostosowana do korzystania z niej na smartfonach. Na mapie zostało naniesionych 20 miejsc, z którymi wiążą się ciekawe opowieści mieszkańców. Po wybraniu konkretnego miejsca użytkownikowi mapy udostępniany jest tekst audio z opisem miejsca oraz wywiady z mieszkań- cami okolicy. Obejrzeć można także dawne i współczesne zdjęcia, otworzyć mapę miejscowości, sprawdzić, jak dojechać poprzez Google maps (pinezka). Założeniem pomysłodawców było niestandardowe pokazanie gminy przez pryzmat osobistych doświadczeń, pamiątek i materiałów mieszkańców gminy Janowice Wielkie. Udostępniane przy pomocy interaktywnej mapy informacje znajdują się na stronie internetowej www.janowickieopowiesci.pl, która stanowi początek archiwum społecznego, gromadzącego i publikującego zebrane lub otrzymane od mieszkańców materiały.

Za uruchomieniem inkluzywnego projektu społecznego stoi piętnastu społeczników z gminy Janowice Wielkie, tworzących grupę inicjatywną. To działacze lokalnych organizacji pozarządowych, Grupy Odnowy Wsi Janowice Wielkie, sołtysi, przedsiębiorcy, samorząd lokalny. Liderem Grupy Inicjatywnej jest Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór.

Projekt ma charakter otwarty. Każdy mieszkaniec lub miłośnik archiwaliów może włączyć się do niego na każdym etapie prac. Może dołączyć do grupy roboczej, w której uzgadniane są zakresy i treści, które trafiają do archiwum oraz na interaktywną mapę.

Inicjatorzy cennego działania określili dobro wspólne, jakim jest zachowanie zbiorowej pamięci historycznej, kulturowej, przyrodniczej, społecznej mieszkańców gminy Janowice Wielkie przez szerokie włączenie mieszkańców w proces gromadzenia wartościowych informacji i materiałów archiwalnych oraz przyczynienie się pamięci oraz gromadzonych zasobów do budowania poczucia wspólnoty, wzmocnienia poczucia tożsamości, a także preferowania turystyki kulturowej i ekoturystyki.

Zapraszając do uczestnictwa w niecodziennej przygodzie, włączenia się do wspólnego działania i korzystania z efektów pracy lokalnych społeczników, przywołuję myśl Yvonne Woon: „Czasem trzeba obejrzeć się za siebie, by zrozumieć to, co niesie przyszłość.”

Projekt „Mamy pamięci, pamięć na mapach” finansowany ze środków programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach „Start-upu na rzecz dobra wspólnego” oraz środków Sołectw: Janowice Wielkie, Trzcińsko, Radomierz, Komarno. Czas realizacji: listopad 2020 – październik 2021. Budżet projektu: 24 637 zł.

Free Joomla templates by Ltheme